×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۹ آبان , ۱۳۹۸  .::.   برابر با : Wednesday, 20 November , 2019  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

خورشید همواره دو نوع اشعه به سوی زمین می فرستد. نوع اول همان نور مرئی است که ما با چشم مان می بینیم و نوع دیگر، پرتوهایی است که با چشم ما قابل مشاهده نیستند. این پرتوها که به پوست و چشم ها آسیب می رسانند را با نام اشعه ماورای بنفش می شناسیم.

به گزارش ایسنا به نقل از قدس انلاین، هدف اصلی استفاده از عینک آفتابی هم این است که از ورود این اشعه های مضر و ایجاد بیماری های مختلف چشمی از جمله آب مروارید و مشکلات شبکیه جلوگیری کنیم. با توجه به اینکه ما در کشوری پر آفتاب زندگی می کنیم. خرید عینک آفتابی مناسب و استاندارد برایمان بیشتر اهمیت دارد تا از این آسیب ها در امان بمانیم و نور قابل رویت کمتری هم به چشم مان وارد شود.

برای آگاهی بیشتر ازعینک استاندارد دکتربختیارحسینی جراح وچشم پزشک گفتگویی با خبرنگارقدس آنلاین داشته که با هم می خوانیم.

باتوجه به نزدیک شدن فصل گرماوآفتاب چه توصیه ای برای جلوگیری از آسیب های چشمی ناشی ازاشعه مضرخورشیددارید؟

نورخورشیدکه برای بسیاری از فعل وانفعالات جهان هستی لازم وضروری است دارای اشعه های متفاوتی نظیرفرابنفش (اولتراویولتultraviolet)ومادون قرمز می باشدکه برای چشم بسیارمضر هستند.اشعه مادون قرمز که یکی ازعوامل گرم کننده زمین نیز به شمار می روددرصورت تابش مستقیم به چشم می توانددید آن را ۸۰تا۹۰درصد از بین ببرد.بخصوص صبح هنگام که خورشیددرحال طلوع کردن است اشعه آن برای چشم بسیار مضراست.بهترین روش های جلوگیری از آسیب های چشمی استفاده از کلاه های لبه دار واستفاده از عینک های آفتابی مناسب است.بخصوص برای آن دسته از افرادی که مدت زیادی زیرنورخورشیدهستندمانند دروگرها ،دریانوردان ویاکسانی که مدت طولانی دربرف راه می روند.بیماری کاترات یکی ازانواع مختلف بیماری های چشمی است که در آن عدسی چشم کدر می شودومنجر به کم بینایی ونا بینایی می شود.دیگری بیماری آب مروارید که یکی از رایج ترین بیماری های چشمی است ویکی از عوامل ایجادکننده آن اشعه اولتراویولت یا همان فرابنفش است.

یک عینک آفتابی استاندارد باید چه ویژگی های داشته باشد؟

عینک آفتابی از نظر رنگ باید به گونه ای باشد که رنگ ها را به صورت طبیعی نشان دهدبه عنوان مثال معمولا عینک های آفتابی خاکستری رنگ اجسام را به رنگ طبیعی خودشان نشان می دهند.

ازنظراندازه عینک نبایدخیلی کوچک باشد،اندازه آن باید به گونه ای باشدکه مانع از ورود اشعه های خورشیدی به چشم از اطراف شود.

عینک نباید خیلی نزدیک یاخیلی دور از چشم باشدکه میدان دید را محدود نکندمخصوصا به هنگام رانندگی.

یک عینک خوب بایدaunti uvباشد.

تفاوتanti uv وپولاریزه چیست؟

– Uvکه همان اشعه فرابنفش یا(ultraviolet) می باشدنوری است که از خورشیدمتصاعد می شود ونزدیک به ۶۰ درصد از آن جذب زمین می شوداما باقیمانده آن می تواند به چشم آسیب برساندوصدماتی که به قرنیه ی چشم وارد کندبه همین دلیل باید از عینک های ضدیووی (anituv) استفاده کرده که معمولا یووی ۴۰۰ و۴۰۰ به بالا توصیه می شود.

– اماپولاریزه ،نورخورشید ازترکیب نورهای رنگی متفاوتی مانند قرمز،زرد،بنفش و…درست شده که هرکدام طول موج متفاوتی دارندوجهت حرکت آن ها نیز متفاوت است وبه صورت موازی حرکت نمی کنند،عینک های پولاریزه نورهای پراکنده را حذف نموده ویک نور ساده تر را به چشم ما می رساند.

آیا برای عینک آفتابی آنتی یووی (antiuv) بودن کافیست یاحتما بایدپولاریزه هم باشد؟

-برای مصرف روزانه ( auntiuv)بودن کافی است واحتیاجی به اینکه حتما پولاریزه باشد،نیست،هرچندپولاریزه بودن آن آسیبی به چشم واردنمی کند.

قدس آنلاین :استفاده ازعینک آفتابی رابرای کودکان توصیه می کنید؟

-استفاده از عینک آفتابی درکودکان بیشتر جنبه پرستیژ دارد.از آنجا که کودکان برای مدت زمان طولانی زیرنورخورشید نیستنداستفاده از عینک آفتابی برای آن ها ضرورتی ندارد.البته در صورتی که کودک برای مدت زمان طولانی زیرنورخورشید باشداستفاده از عینک آفتابی برای آنها مانعی ندارد.

آیا تفاوت فاحشی بین عینک های که بامارک های گران قیمت عرضه می شوندوعینک های که ضدیووی ( antiuv)هستندوخیلی گران قیمت نیستندوجوددارد؟

– ازدیدپزشکی خیر.همین که عینک استانداردهای ( antiuv)بودن را داشته باشدکفایت می کندومارک های گران قیمت فقط پول مارک دار بودنشان را می گیرند.

عینک های فوتوکرومیک را به چه دسته از افراد توصیه می کنید؟

– افرادی که چشم های حساس دارندیاازبیماری (بله فاریت)رنج می برند،این بیماری (بله فاریت)که درواقع بیماری لبه پلک است نیاز به درمان طولانی دارد.البته شستشوی سه بار چشم با آب ولرم وشامپوی بچه می تواندبه این بیماران کمک کندوباعث کم شدن حساسیت چشم آن ها شود.

آیا گرد وغباری که این روزها در سطح کشور مشاهده می شود اثرات منفی برچشم می گذارد؟

– خوشبختانه ساختارچشم به گونه ای است که به صورت خودکاربااشک چشم شست وشوداده شده واثرات احتمالی به جای مانده از این ریزگردها را از بین می برد.مشکلات آثارزیان باراین گردوغبارها بیشتر متوجه بیماران قلبی وتنفسی است.

و توصیه های آخر شما برای خوانندگان؟

-دردرجه اول قدر این نعمت بزرگ را که خداوند به ما هدیه کرده رابدانیم وازآن به درستی بهره ببریم ومحافظت کنیم زیراکه چشم اهمیت حیاتی در کارهای روزمره دارد.

-دوم اینکه آموزش راازکودکان دلبندمان آغازکنیم.

اجازه ندهیم که کودکان بااشیاء نوک تیزهمچون چاقو،قیچی،خودکارو…بازی کنندزیراکه ماخاطرات تلخی ازفرورفتن اشیاءنوک تیزبه چشم کودکان داریم که منجربه از دست دادن بینایی یک چشم وبعضا هردوی آنها می شود.

بعداز آن روی صحبت به جوانترها خصوصا خانم هاست.در ارتباط با استفاده از لنزهای رنگی که استفاده نامناسب از آن ها باعث خراشیدگی سطح چشم شده وعدم رعایت بهداشت چشمی عفونت های شدیدتری را ایجادمی کند.

متاسفانه گاها دیده می شودافراد لنزهایشان را به یکدیگر قرض می دهند،دانستن این نکته قابل توجه است که در چشم هرشخص میکروبی هایی وجود دارد که به صورت مسالمت آمیزدر چشم اوزندگی می کنندکه ناسازگار با چشم افراددیگر است،هنگامی که این لنزها به چشم شخص دیگری منتقل می شوندباکتری ها نیزباآن منتقل شده وباعث ایجادعفونت های چشمی می گردد.با امید به اینکه همگی از این موهبت الهی به درستی بهره بگیریم.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.